Virtuālā realitāte jau vairāk nekā 10 gadus ir “tepat aiz stūra” un daudzi tehnoloģiju uzņēmumi mums sola, ka tai gaidāma spoža nākotne. Šobrīd ir pats labākais laiks, lai izmēģinātu VR, jo brilles nu jau pieejamas par salīdzinoši pieejamu cenu. VR var būt lielisks veids, kā izbaudīt datorspēles, 360 grādu video, mākslu un daudzas citas lietas. Tālāk pastāstīsim par populārākajām tirgū pieejamajām VR brillēm un ko ņemt vērā, izvēloties sev piemērotākās.
Bezvadu vai ar kabeli?
Pirmais jautājums, uz ko jāatbild – vai ir nepieciešamas VR brilles, kas ar kabeli pievienotas datoram, vai arī iespējams iztikt bez kabeļa? VR brilles, kas pievienotas datoram ar kabeli (parasti tas ir USB-C), nodrošinās detalizētāku grafiku. Mīnuss ir tas, ka jāatrodas tiešā datora tuvumā. Ar kabeli savienotās VR brillēs neizbēgami būs neērtāk kustēties, it īpaši neredzot vadu. Visticamāk, kādā brīdī sanāks paklupt. Taču, ja nepieciešama absolūti visaugstākās klases grafika un jau samaksāts par jaudīgu spēļu datoru vai gaming laptopu, tad VR brilles ar kabeli būs loģiska izvēle.
Lielākajai daļai cilvēku daudz labāks risinājums būs bezvadu VR brilles. Tās ir ērtākas, nav jāuztraucas par sapīšanos kabeļos, un tās ir brīvi pārnēsājamas. Šāda veida VR brilles varat ņemt līdzi uz jebkuru istabu vai vasarnīcu, un nebūs jāņem līdzi dators. Turklāt Meta Quest 3 gadījumā brilles būs iespējams pieslēgt pie datora, ja nepieciešama papildus grafiskā jauda.
Kopumā labākās VR brilles – Meta Quest 3
Meta Quest 3 gandrīz visos parametros saņēmušas ievērojamus uzlabojumus, salīdzinot ar savām priekšgājējām. Tām ir nedaudz augstāka izšķirtspēja (2064 x 2208 pikseļi katrai acij), ātrāks Snapdragon XR2 Gen 2 procesors, vairāk RAM (8 GB) un līdz pat 512 GB iebūvētās atmiņas. Lielākās izmaiņas ir papildinātās realitātes (augmented reality) jomā. Iepriekšējam modelim Meta Quest 2 jau bija ārējās kameras, lai orientētos pasaulē, un caurredzamības funkcija, kas ļauj redzēt telpu, kurā atrodies, lai izvairītos no šķēršļiem. Meta Quest 3 ir likts uzsvars tieši uz papildināto realitāti.
Kameras, kas nodrošina caurredzamības efektu, tagad spēj attēlot krāsainu, nevis melnbaltu attēlu. Tām ir arī nedaudz augstāka izšķirtspēja, tāpēc vieglāk noteikt, uz ko skatāmies. Joprojām varētu vēlēties kvalitatīvāku attēlu, taču tas ir daudz labāk nekā neredzēt apkārtējo vidi vispār.
Papildinātā realitāte ļauj spēlēt jaunas inovatīvas spēles. Piemēram, PianoVision, kas paredzēta, lai palīdzētu apgūt klavierspēli – ekrānā redzama reālā fiziskā klaviatūra, kurai pa virsu attēlota noderīga informācija, kas nebūtu iespējams, izmantojot tikai VR.
Pie mīnusiem jāmin fakts, ka Meta Quest 3 maksā vairāk nekā Quest 2. Briļļu cena ir pielīdzināma jaunas spēļu konsoles iegādei, tāpēc tā gluži nebūs impulsīvs pirkums. Taču, ja meklējat vislabākās bezvadu VR brilles ar visplašāko spēļu un lietotņu bibliotēku, kas atbalsta gan VR, gan papildināto realitāti, Meta Quest 3 nepievils. Komplektā iekļauti divi kontrolieri. Svarīga piebilde – spēles iespējams iegādāties ne tikai Meta veikalā, bet arī Steam veikalā (atbalsta arī Quest 2) un spēlēt, izmantojot SteamVR aplikāciju.
Dateks Gaming School nodarbībās audzēkņiem tiek nodrošinātas tieši Meta Quest 3 brilles. Ja vēlaties iegādāties paši savas VR brilles lietošanai mājās, to ērti iespējams izdarīt Dateks.lv internetveikalā.
Labākās budžeta VR brilles – Meta Quest 2
Meta Quest 2 bija labākās VR brilles, līdz iznāca Meta Quest 3. Lai gan jaunais modelis tās ir pārspējis visos aspektos, šīs brilles joprojām ir laba izvēle, ja meklējam salīdzinoši lētas brilles, ar kurām pirmoreiz pamēģināt VR spēles. Tāpat kā Meta Quest 3, tās spēj darboties pilnībā bezvadu režīmā, taču varam tās arī pieslēgt jaudīgam spēļu datoram ar vienu USB-C kabeli un izbaudīt īpaši augstas izšķirtspējas VR. Svarīgi, ka Meta un Steam veikalos ir pilns ar spēlēm un lietotnēm, kas īpaši izstrādātas Quest 2.
Meta Quest 2 cena kādu laiku bija salīdzinoši augsta, taču tagad, kad jaunais modelis jau kādu laiku pieejams, briļļu cena ir samazināta un ir diezgan adekvāta. Tas ir izdevīgi pircējiem, taču nostāda Quest 3 neērtā situācijā. Jaunās brilles objektīvi visos aspektos ir labākas nekā Quest 2, un uz tam var darbināt lietotnes un spēles, ko Quest 2 nevarēja. Taču katram pašam jāizlemj, vai uzlabojumi ir papildus naudas vērti. Arī Quest 2 komplektācijā ir divi kontrolieri. Cena ap 350 eiro.
VR brilles spēļu konsolei – Sony Playstation VR2
Playstation VR2 brilles ir nedaudz dārgākas par pašu Playstation 5 konsoli, kas nepieciešama to darbināšanai, taču tās piedāvā daudz iespēju, kas attaisno augsto cenu. Brillēm ir viena no ērtākajām regulējamām galvas siksnām, kas pieejama tirgū, un tās labi darbojas pat tad, ja valkājat brilles. Iespaidīga ir jaunā acu izsekošanas funkcija, kas ļauj izvēlēties izvēlnes elementus vai izsekot objektus, skatoties tieši uz tiem, nevis tēmējot ar kontrolieri.
Vērts uzsvērt, ka Playstation VR2 spēļu bibliotēka ir diezgan nabadzīga, salīdzinot ar citām platformām. Tomēr tajā atradīsim Horizon un Resident Evil Village VR versijas – lieliskas spēles, kuras var spēlēt tikai ar Playstation VR2. Katrā ziņā vērts pasekot Sony centieniem virtuālās realitātes lauciņā, jo pilnīgi iespējams, ka ar laiku iznāks arī brilles, ko varēs spēlēt bez konsoles. Briļļu darbināšanai nepieciešama Playstation 5 konsole, tām komplektā nāk līdzi divi kontrolieri. Cena ap 650 eiro.
Ja nauda nav problēma – Meta Quest Pro
Ja meklējam pašas augstākās klases VR brilles, Quest Pro šobrīd ir viena no labākajām izvēlēm. Quest Pro pārspēj Quest 2 praktiski visos parametros. Tās ir daudz ērtāk valkāt, galvas siksniņas ir vieglāk regulējamas, iekšējie displeji ir spilgtāki un augstākas izšķirtspējas, un brillēs iebūvēta sejas izsekošana. Tas nozīmē, ka jūsu spēļu avatariem būs jūsu vaibsti un pārsteidzoši precīzas sejas izteiksmes. Tai ir arī pilnkrāsu caurredzamības režīms, kas lieliski piemērots, lai ieietu VR vai izietu no tās. Cena ap 1000 eiro.
Brilles Apple produktu cienītājiem – Apple Vision Pro
Ar lielu troksni klajā nākušās Apple Vision Pro brilles tik tiešām pēc dažiem parametriem ir vislabākās. Piemēram, briļļu 3K micro-OLED paneļi katrai acij ir iespaidīgi dzidri un VisionOS operētājsistēma darbojas labāk, nekā tika gaidīts, turklāt pilnībā bez kontrolieriem. To vietā brilles paļaujas uz acu izsekošanu un roku žestiem, lai pārvietotos pa saskarni un pat strādātu.
Diemžēl Vision Pro atpaliek gandrīz visā pārējā. Strādāt uz tām ir ļoti apgrūtinoši. Brilles ir smagas, mēdz uzkarst un baterija tur labi ja divas stundas. Un tas viss, neskatoties uz astronomisko cenu. Vision Pro ir spējīgas uz ļoti maz ko tādu, ko citas ierīces nevarētu izdarīt par desmito daļu no cenas. Turklāt Apple samazinājusi jau tā pieticīgās pārdošanas prognozes, daļa lietotāju atdod savas brilles atpakaļ, un eBay pieejamas lietotas Vision Pro ar pamatīgām atlaidēm. Tāpēc, pat ja vēlaties iegādāties šādas brilles tikai tāpēc, ka esat tehnoloģiju entuziasts un jums nav, kur likt naudu, iesakām iegādāties lietotas.
Jāpiebilst, ka Apple Vision Pro Latvijā oficiāli netiek izplatītas, bet dažos internetveikalos tās iespējams iegādāties par nedaudz vairāk kā 4000 eiro.
Labākās vienkāršās VR brilles – HTC Vive Flow
HTC Vive Flow ir interesantas VR brilles, varbūt tāpēc, ka tās patiesībā nav VR brilles. Tās drīzāk ir kā milzīgas, ļoti biezas brilles, kuras var uzvilkt, lai meditētu virtuālā telpā, skatītos filmu vai seriālu vai virtuāli komunicētu ar draugiem vai kolēģiem. Tās piemērotas īsām un gadījuma rakstura izklaidēm virtuālajā realitātē. Lai tās darbinātu, būs nepieciešams 10 000 mAh akumulators un USB-C kabelis. Brilles atbalsta acu izsekošanu, tāpēc tām nav nepieciešami ārējie kontrolieri.
Šobrīd ierīce ir dažus gadus veca, un pat tad, kad tā bija jauna, tā nebija tik jaudīga kā konkurenti, piemēram, Quest 2 vai Pro. Vive Flow konstrukcija ir ļoti viegla un ērti pārnēsājama, lai to varētu iemest rokas bagāžā un izmantot priekš filmu skatīšanās lidojuma laikā. Ja meklējat jaudīgas VR brilles, šī nebūs īstā izvēle, taču formfaktors vismaz padara tās pietiekami interesantas, lai to būtu vērts apsvērt to iegādi.
HTC Vive Flow iznākšanas brīdī maksāja 500 ASV dolāru, bet šobrīd Latvijā pieejamas par 250 eiro. Ņemot vērā šo briļļu vienkāršo uzbūvi un formfaktoru, daļai entuziastu tās noteikti var būt interesantas.
VR brilles, no kurām labāk izvairīties
Virtuālā realitāte pastāv pietiekami ilgi, lai dažas brilles būtu paspējušas novecot vai neizturēt laika pārbaudījumu. Iepriekš sarakstā minētās brilles derēs lielajam vairumam cilvēku, tāpēc iesakam izvairīties no turpinājumā minēto VR briļļu iegādes (ja vien tām nav īpašas atlaides).
- HTC Vive – vienas no pirmajām VR brillēm, kas bija labas, kad tās iznāca, taču atpaliek no mūsdienu konkurentiem, piemēram, Meta Quest 2.
- HTC Cosmos Elite – šīm brillēm manuāli jākonfigurē bāzes stacija, tam ir ielgabarīta neērti lietojami kontrolieri, un tik daudz kabeļu un dongļu (tostarp trīs barošanas adapteri), ka var apjukt. Brilles jāpievieno savam spēļu datoram, kas ļauj spēlēt SteamVR spēles. Vizuāli iespaidīgas, taču neveiklā dizaina dēļ tās grūti rekomendēt.
- Oculus Rift & Rift S – labākā budžeta izvēle ir Meta Quest 2 un uz vecākiem Oculus modeļiem nav pat vērts skatīties. Quest 2 dara visu to pašu, ko šīs brilles, un vēl daudz vairāk, bet Meta Quest 3 ir pievienotas vēl jaudīgākas funkcijas.
- Google Daydream: Šo ar viedtālruni darbināmo VR briļļu mūžs nebija ilgs un tagad tās vairs netiek atbalstītas, tāpat kā daudzi citi Google projekti.
Kā atrast labāko vietu VR spēlēšanai
Lai darbotos ar VR brillēm, nepieciešama telpa. Cik daudz vietas tieši ir nepieciešams? Ar tādām brillēm kā Meta Quest 3 var darboties praktiski jebkurā istabā (vai pat sēžot uz dīvāna), taču, lai spēlētu dažas spēles, var nākties pārvietot dažas mēbeles.
Iesakām VR spēlēm atvēlēt kādu ērtu un pazīstamu vietu, piemēram, dzīvojamo istabu. Būs vajadzīgs pietiekami daudz vietas, lai izstieptu rokas, un vieta, kur spert vienu vai divus soļus, nepaklpūot uz mēbelēm. No pieredzes varam teikt, ka ērtai un drošai spēlēšanai nepieciešami apmēram 4 kvadrātmetri telpas. Neaizmirstiet, ka varat ieskriet priekšmetos, pat ja tie neatrodas roku līmenī. Noderīgs triks ir izklāt jogas paklājiņu, lai varētu noteikt, kad tiek atstāta spēles zona.
Tāpat lietderīgi apsvērt, kāda veida spēles vai lietotnes plānots izmantot. Dažas darbības, piemēram, filmu skatīšanos vai tīmekļa pārlūkošanu, var veikt arī sēdus uz dīvāna vai krēsla. Dažām brillēm, piemēram, Meta Quest 3, ir iespējams uzstādīt virtuālās robežas stāvēšanas un sēdēšanas pozīcijām, lai palīdzētu orientēties neatkarīgi no tā, kas tiek darīts.